EM 2020 Spelschema

Här följer samtliga EM-matcher och spelschemat under Fotbolls-EM 2020 som spelas i 12 utvalda städer runtomi i Europa.

DateEventTime/ResultsVenue
12
jun
Turkiet -vs- Italien 21:00:00 CEST21:00Stadio Olimpico
13
jun
Wales -vs- Schweiz 15:00:00 CEST15:00Baku Olympic Stadium
13
jun
Danmark -vs- Finland 18:00:00 CEST18:00Parken Stadium
13
jun
Belgien -vs- Ryssland 21:00:00 CEST21:00Saint Petersburg Stadium
14
jun
England -vs- Kroatien 15:00:00 CEST15:00Wembley Stadium
14
jun
Österrike -vs- Playoff-Vinnare D (A) 18:00:00 CEST18:00Arena Nationala
14
jun
Nederländerna -vs- Ukraina 21:00:00 CEST21:00Johan Cruijff ArenA
15
jun
Playoff-Vinnare C -vs- Tjeckien 15:00:00 CEST15:00Hampden Park
15
jun
Polen -vs- Playoff-Vinnare B 18:00:00 CEST18:00Dublin Arena
15
jun
Spanien -vs- Sverige 21:00:00 CEST21:00San Mamés Stadium
16
jun
Playoff-Vinnare A (D) -vs- Portugal 18:00:00 CEST18:00Puskás Aréna
16
jun
Frankrike -vs- Tyskland 21:00:00 CEST21:00Football Arena Munich
17
jun
Finland -vs- Ryssland 15:00:00 CEST15:00Saint Petersburg Stadium
17
jun
Turkiet -vs- Wales 18:00:00 CEST18:00Baku Olympic Stadium
17
jun
Italien -vs- Schweiz 21:00:00 CEST21:00Stadio Olimpico
18
jun
Ukraina -vs- Playoff-Vinnare D (A) 15:00:00 CEST15:00Arena Nationala
18
jun
Danmark -vs- Belgien 18:00:00 CEST18:00Parken Stadium
18
jun
Nederländerna -vs- Österrike 21:00:00 CEST21:00Johan Cruijff ArenA
19
jun
Sverige -vs- Playoff-Vinnare B 15:00:00 CEST15:00Dublin Arena
19
jun
Kroatien -vs- Tjeckien 18:00:00 CEST18:00Hampden Park
19
jun
England -vs- Playoff-Vinnare C 21:00:00 CEST21:00Wembley Stadium
20
jun
Playoff-Vinnare A (D) -vs- Frankrike 15:00:00 CEST15:00Puskás Aréna
20
jun
Portugal -vs- Tyskland 18:00:00 CEST18:00Football Arena Munich
20
jun
Spanien -vs- Polen 21:00:00 CEST21:00San Mamés Stadium
21
jun
Italien -vs- Wales 18:00:00 CEST18:00Stadio Olimpico
21
jun
Schweiz -vs- Turkiet 18:00:00 CEST18:00Baku Olympic Stadium
22
jun
Playoff-Vinnare D (A) -vs- Nederländerna 18:00:00 CEST18:00Johan Cruijff ArenA
22
jun
Ukraina -vs- Playoff-Vinnare D (A) 18:00:00 CEST18:00Arena Nationala
22
jun
Finland -vs- Belgien 21:00:00 CEST21:00Saint Petersburg Stadium
22
jun
Ryssland -vs- Danmark 21:00:00 CEST21:00Parken Stadium
23
jun
Tjeckien -vs- England 21:00:00 CEST21:00Wembley Stadium
23
jun
Kroatien -vs- Playoff-Vinnare C 21:00:00 CEST21:00Hampden Park
24
jun
Sverige -vs- Polen 18:00:00 CEST18:00Dublin Arena
24
jun
Playoff-Vinnare B -vs- Spanien 18:00:00 CEST18:00San Mamés Stadium
24
jun
Tyskland -vs- Playoff-Vinnare A (D) 21:00:00 CEST21:00Football Arena Munich
24
jun
Portugal -vs- Frankrike 21:00:00 CEST21:00Puskás Aréna

Läs mer om respektive grupps specifika scheman genom att följa länkarna.

Grupp A

PosLagPGDPts
1000
1000
1000
1000

Grupp B

PosLagPGDPts
1000
1000
1000
1000

Grupp C

PosLagPGDPts
1000
1000
1000
1000

Grupp D

PosLagPGDPts
1000
1000
1000
1000

Grupp E

PosLagPGDPts
1000
1000
1000
1000

Grupp F

PosLagPGDPts
1000
1000
1000
1000